ALKOHOL I NARKOTYKI PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ

WROCŁAWSCY POLICJANCI PRZEBADALI PONAD 4600 KIERUJĄCYCH

Funkcjonariusze wrocławskiej komendy miejskiej prowadzili od minionej soboty aż do wczoraj wzmożone działania prewencyjno-kontrolne pod nazwą „Alkohol i narkotyki”.
Mundurowi wyposażeni w alkomaty oraz testery narkotykowe już w sobotę, we wczesnych godzinach porannych, wyjechali na drogi stolicy Dolnego Śląska i powiatu wrocławskiego, aby rozpocząć kontrole kierujących pojazdami. Patrole m.in. wrocławskiej drogówki mogliśmy zobaczyć zarówno na głównych ciągach komunikacyjnych, ale też w miejscach mniej uczęszczanych, gdzie niejednokrotnie dochodzi do różnych niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Funkcjonariusze przebadali na zawartość alkoholu oraz środków odurzających w organizmie ponad 4600 kierujących, ujawniając 30 osób, które zdecydowały się prowadzić pojazd po alkoholu lub środkach odurzających.

W działaniach policjantów wrocławskiej drogówki, bezpośrednio na posterunkach kontrolnych, uczestniczył Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego komendy miejskiej kom. Marcin Ponikowski, który wraz z podległymi mu funkcjonariuszami, jednego z patroli, ujawnił nietrzeźwego kierowcę dostawczego mercedesa. Badanie alkomatem wykazało blisko 1 promil alkoholu w organizmie 29-letniego wrocławianina. Na tym interwencja się nie zakończyła gdyż obecni na miejscu policjanci znaleźli w aucie nieodpowiedzialnego kierowcy woreczek strunowy z białym granulatem, którym jak się okazała, po badaniu przeprowadzonym przy pomocy testera narkotykowego, była amfetamina.

Pamiętajmy, że kierowanie w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego jest przestępstwem i zgodnie z art. 178a Kodeksu karnego, zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Jeśli widzimy osobę, która w takiej sytuacji chce jechać np. samochodem, to reagujmy – zdzwońmy na numer alarmowy 112, a jeśli możemy, to uniemożliwmy dalszą jazdę!

Tacy nieodpowiedzialni kierujący stanowią jedno z największych zagrożeń bezpieczeństwa na drogach. Jadąc po alkoholu lub zażyciu środków odurzających nie myślą o tym, że mogą kogoś skrzywdzić ani o grożących im konsekwencjach prawnych. Dzięki prowadzonym cyklicznie działaniom policyjnym i zaostrzeniu prawa tego typu kierujący są konsekwentnie eliminowani z ruchu.

źródło